logo

0530 688 5177

info@waldorfalanya.org

08:00 - 17:30

Pazartesi - Cuma

Yaşam Caddesi

Oba Mah. Alanya

Waldorf Pedagojisi

Waldorf Kültürü

Waldorf sıradan bir okul değil. Bir veli insiyatifi, mutlu ve başarılı nesiller isteyen bir yaşam kültürü aslında...

Faruk KONUKÇU

Turizmci

2016-03-14T15:19:08+00:00

Faruk KONUKÇU

Turizmci

Waldorf sıradan bir okul değil. Bir veli insiyatifi, mutlu ve başarılı nesiller isteyen bir yaşam kültürü aslında…

Çocuğum için…

Paranın değil, çocuğun önemli olduğu bir okul arıyordum. Ülkemizde Waldorf Pedagojisini uygulayan ilk okulun bizim şehrimizde olduğunu öğrendim. Bizim için büyük şans.

Murat İNCEER

Turizmci

2016-03-14T15:19:18+00:00

Murat İNCEER

Turizmci

Paranın değil, çocuğun önemli olduğu bir okul arıyordum. Ülkemizde Waldorf Pedagojisini uygulayan ilk okulun bizim şehrimizde olduğunu öğrendim. Bizim için büyük şans.

Uluslararası Waldorf Okulları ve Pedagojisi Nedir?

Türkiye’deki ilk Waldorf Okulu olan Özel Yaşam Okulları ile birlikte; Dünya da 62 Ülkede, 1067’sı resmi olmak üzere, toplam 1500 civarında Waldorf Eğitim Bilimlerini uygulayan okul, ayrıca 2000 civarı Anaokulu ve Kreş mevcuttur.

Yaklaşık 100 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan, dünyada hızla yayılan Uluslararası Waldorf Okulların mezunları istatistiklere göre lise bitirme ve Üniversite Giriş Sınavlarında en az ülke ortalamaları seviyesinde veya üstünde bir başarıya sahiptirler.

Ancak Waldorf Okullarında Bireylerin entelektüel gelişimleri kadar da, Çocukları Hayata hazırlamayı da ilke edinmiştir. Doğaya, canlılara, insanlara, farklı kültürlere saygılı, aile bağları güçlü, özgüveni tam, sosyal, çevresiyle uyumlu, kendisiyle barışık, üretken, barışçıl, vizyon sahibi ve en az iki yabancı dil bilen dünya insanı yetiştirmeyi hedefler. Eğitimin dışında hiçbir şekilde ticari, siyasi, ideolojik, din veya herhangi bir misyon amacı GÜTMEZLER. Ezberden uzak, Yaşayarak öğrenmeye dayanan bu okullardaki amaç öğrencinin bilgiyi özümsemesi, kavraması, sebep ve sonucun bir bütüncül olarak algılaması üzerine kuruludur. Tüm klasik derslerin yanı sıra Anasınıfı itibariyle iki yabancı dil ile başlayan ve Müzikal, Sanat, El beceresi Atölye çalışmaları ile Üniversite girişine kadar öğrenimi destekleyen/ zenginleştiren bir eğitim sistemidir.

100. Yılında Waldorf Projesi

Waldorf Pedagojisi’nin Uluslararası Başarısı

Finlandiya Milli Eğitim Sistemi Waldorf Pedagojisi üzerine yapılandırılmıştır.  “Çocuk Eğitim için değil, Eğitim Çocuk için olmalıdır” kilit sorusu ile yola çıkarak Eğitim sistemlerinde köklü Reformlara gitmişlerdir. En son 2016 da açıklanan PİSA Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı listesinde yine Avrupa’nın zirvesinde yerini almıştır.

Kuzey Amerika 160 Waldorf Okulları’nın 40 tanesi dünya teknoloji ve bilişim merkezi Silikon Vadisi bölgesindedir. Burada Waldorf öğrenci velilerin % 75’i bilişim devleri vb. şirketlerde üst düzey yönetici ve bilim insanlarıdır.

2006 PISA (OECD) değerlendirme sonuçlarına göre, özellikle Waldorf Okullarının Öğrenicileri Fen Bilim Derslerini uygulamalı işlediklerinden, uluslararası genel ortalamaların çok üstünde başarı gösterdikleri tespit edilmiştir.

Uluslararası Waldorf Okulları ve Pedagojisinin Başarılarını uzunca sıralamak mümkündür. Ancak, Waldorf Okullarında en önemli iki temel unsuru:

Eğitimin Sevgiye dayalı ortam yaratılması;
Genelde soyut olan ders konuların, gerçek hayat ile bağ kurulması ile öğrencilerin şevk ile derslerini işlemelerini ve Okula severek gelmelerini sağlar
Çocuklar da Başarı Baskısının yerini Başarı Özgürlüğü almaktadır. Sınıf içerisinde bireyler yarıştırılmaz ve Öğrenciler not yarışına girmezler, not hedefler arasında değildir. Çocukların uzmanlar eşliğinde bireysel ve ruhsal gelişimleri velilere düzenli olarak rapor edilir. Çocukların yetiştirilme sürecinde Veliler aktif olarak dâhil edilir.

İlgili Dökümanlar (Tez, Makale vb. Çalışmalar)

yoast seo premium free